Her er kandidaterne til Kommunalvalget i Nyborg Kommune

05.10.21
Kandidatlisterne til kommunalvalget 16. november i Nyborg Kommune er nu offentliggjort.

Du kan se alle kandidaterne, der stiller op til Nyborg Byråd, herunder.

Partierne er listet efter deres partibogstaver.

A. Socialdemokratiet

  • Sonja Marie Jensen
  • Jesper Nielsen
  • Martin Stenmann 
  • Barbara Schultz
  • Per Chrone Jespersen 
  • Poul Erik Knudsen 
  • Vibeke Ejlertsen
  • Heidi Leen
  • Claus Johanson 
  • Lene Ingemann Skyggelund 
  • Janni Sørensen 
  • Rameesh T. Sambanther 
  • Henrik Vestergård
  • Steen Ole Christensen
  • Merete Bang
  • Kirstine Skyggelund 
  • Allan Lindholm 
  • Sabrina Verner 
  • Brian Kristiansen 
  • Carsten Sahl Rasmussen 
  • Casey Høybye Pedersen 
  • Lone Smidt

B. Radikale Venstre

  • Emilie Haaning, Ørbæk 
  • Hjalmar Christiansen, Nyborg 
  • Ludvig Dittmann, Nyborg 
  • Karen Moritz Hansen, Nyborg 
  • Dorit Myltoft, Nyborg 
  • Jesper Trampedach, Nyborg

C. Det Konservative Folkeparti

  • Michael Gertsen
  • Thomas Rydahl 
  • Tjalfe Schmidt 
  • Thomas Krum
  • Niels Lundshøj 
  • Anne Conradsen 
  • Oscar Ibsen  
  • Henrik Boeriths 
  • Per Kurt Olsen 
  • Jessika Harboe 
  • Thomas Bach Piekut

D. Nye Borgerlige

  • Kasper Mejlhede
  • Henrik Aaen

F. SF - Socialistisk Folkeparti

  • Suzette Frovin
  • Ole Tyrsted Jørgensen 
  • Anja de Thurah
  • Jens Høj Justesen 
  • Frans Jakobsen 
  • Gøye Thorn Svendsen 
  • Iben Bohr 
  • Hans Biering

I. Liberal Alliance

  • Lars Petersen

M. Vi Lokale Demokrater

  • Carsten Kudsk, Nyborg
  • Knud Ahrnkiel, Nyborg
  • Lars Schjoldager, Pilshuse
  • Lisa Ravn, Ullerslev
  • Kent Larsen, Hjulby
  • Henning Pedersen, Nyborg
  • Ib Kristensen, Aunslev
  • Jan Thornfeldt, Nyborg

O. Dansk Folkeparti

  • Anne-Marie Palm-Johansen
  • Frank Sørensen
  • Allan Lau
  • Eva Thind Høiberg
  • Rudy Lyngvig
  • Bent Larsen

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

  • Kenneth Muhs
  • Kaj Refslund
  • Søren Svendsen
  • Jørgen Jørgensen
  • Anja Kongsdal
  • Jacob Nilsson
  • Puk Lundemann Løndahl
  • Søren Nielsen
  • Peter Wagner Mollerup
  • Martin Huus
  • Niels Ørsted
  • Jan Reimer
  • Kenneth Taanquist
  • Flemming Kjærulf
  • Jørn Terndrup
  • Anne Dyrhøj
  • Pia Kondrup Juul-Nielsen
  • Jørn Gustavsen
  • John Burke-Hansen
  • Keld Cramer Hjort
  • Anja Sohne
  • Rune Christensen
  • Per Sønder
  • Birol Kalem
  • Nanna Bille Adamsen
  • Claus Roed
  • Davíð Hrafnsson Holst Nielsen
  • Kirsten Press
  • Carsten Hansen

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

  • Melissa Meulengracht, Nyborg
  • Anders Kirkebæk-Jensen, Svindinge
  • Ane-Louise Stampe, Nyborg
  • Sanja Kirk Hansen, Skovsbo
  • Lars Bennedbæk, Nyborg
  • Preben Jørgensen, Nyborg
  • Benny Pieszak, Bovense

- - - - - - - - - -

Valgforbund

Alle partierne ved kommunalvalget har indgået valgforbund, for at undgå stemmespild. Det betyder, at hvis partiet du stemmer på, ikke kommer ind, vil din stemme gå til et af de partier fra valgforbundet, der bliver valgt ind. 

Partierne har inddelt sig i følgende tre valgforbund:

  • Kandidatlisterne A, B, F og Ø
  • Kandidatlisterne C, D og I
  • Kandidatlisterne M, O og V

Kilde: Oplysning om kandidatlister og valgforbund er hentet fra nyborg.dk

- - - - - - - - - -

Meget mere valg

I anledning af kommunal- og regionalvalget 16. november 2021 har vi lavet en temaside, hvor vi stiller skarpt på valg og demokrati.

Her kan du finde vigtige informationer og blive inspireret til nye læseoplevelser.

>>> Besøg temasiden via dette link! <<<