
Johannes efterårsanbefalinger 2020
Johanne om bøgerne:
Bøgerne er alle velskrevne, originale og byder på nogle rigtig gode læseoplevelser, der bl.a. handler om familieliv, kærlighed, racisme, tab, traumer og samfundstendenser. Det er bøger, der handler om aktuelle emner som me-too-bevægelsen og om evigtgyldige livsvilkår.
Fokus på USA
Som noget særligt har jeg med flere af titlerne fokuseret på amerikansk litteratur grundet de mange begivenheder, der finder sted i USA i øjeblikket. Her tænker jeg selvfølgelig på præsidentvalget, men også på Black Lives Matter-bevægelsen, der har fået debatten omkring race og diskrimination til at blusse op igen over hele verden.
De amerikanske titler byder både på nye og klassiske romaner, der fra hvert deres ståsted belyser racediskrimination og det amerikanske samfund mere specifikt.
De anbefalede titler
Johannes Boganbefalinger
Du kan læse alle Johannes tidligere boganbefalinger via dette link (åbner internt indhold)